High Class Racehorses Sold

Every year, the finest sales yearlings and homebred horses to enter the ring the world over are selected for Ballydoyle, and a very select few of those make it all the way to Coolmore as stallions.

That leaves an unequalled depth of talent for you to choose a racehorse from. A racehorse chosen, broken and trained for greatness by the Master of Ballydoyle personally, one of quite a few that have gone on to achieve considerable success in other people’s colours, and perhaps yours.

Contact M.V. Magnier in Ireland, Tom Magnier in Australia or Charlie O’Connor in the States, to discuss racing a graduate of one of the world’s most famous schools.

M.V. Magnier

T: + 353 (0) 52 6131 298   F: + 353 (0) 52 6131 382 mvmagnier@coolmore.ie

Tom Magnier

T: + 61 (02) 6576 4200   F: + 61 (02) 6576 4299 tom@coolmore.com.au

Charlie O'Connor

T: + 1 859 873 7088   F: + 1 859 879 5756 coconnor@coolmore.com

Eddie Fitzpatrick

T: + 353 (0) 52 6131 298   F: + 353 (0) 52 6131 382 efitzpatrick@coolmore.ie

Mairead Cronin

T: + 353 (0) 52 6131 298   F: + 353 (0) 52 6131 382 mcronin@coolmore.ie

Gerry Aherne

T: + 353 (0) 52 6131 298   F: + 353 (0) 52 6131 382 gaherne@coolmore.ie

Sale Records

Adelaide

1st Cox Plate-Gr.1

Annus Mirabilis

1st Adelaide Cup-Gr.2
1st Bagot H'cap-L.R.

Archipenko

1st The Audemars Piguet QE II Cup-Gr.1
1st Al Fahidi Fort-Gr.2

Ballingarry

1st Canadian International-Gr.1

Barbican

1st Noel Murless Stakes-L.R.
1st Wild Flower Stakes-L.R.

Beethoven

1st H.H Heir Apparent Trophy Doha, Qatar

Brahms

1st Hollywood Derby-Gr.1
1st River City H'cap-Gr.3
2nd Maker's Mark Mile Stakes-Gr.2
3rd Shoemaker B.C. Mile Stakes-Gr.1
3rd Turf Classic Stakes-Gr.1

Brave Tin Soldier

1st Cliff Hanger Stakes-Gr.3

Buena Vista

1st Pertemps Final-L.R., Cheltenham

Buffalo Berry

1st Stars & Stripes B.C. H’cap-Gr.3 (x2)

Carlito Brigante

1st Coral Cup-Gr.3, Cheltenham

Century City

1st Arcadia Handicap-Gr.2
3rd Breeders’ Cup Mile-Gr.1
3rd Oak Tree Mile Stakes-Gr.2

Chiang Mai

1st Blandford Stakes-Gr.3

Chimes at Midnight

1st Curragh Cup-Gr.3

Chinese Dragon

1st San Francisco Mile Stakes-Gr.2
1st Pasadena Stakes-L.R.
1st La Puente Stakes-L.R.
1st Alcatraz Stakes-L.R.
2nd Arcadia H'cap-Gr.2
3rd Frank E Kilroe Mile H'cap-Gr.1

Ciro

1st Secretariat Stakes-Gr.1
1st Lawrence Realization H'cap-Gr.3

Della Francesca

1st Belmont H'cap-Gr.2

Desert Fox

1st The Sha Tin Trophy-Gr.3

Eagle Mountain

1st Cathay Pacific Hong Kong Cup-Gr.1
1st Joel Stakes-Gr.3
2nd Breeders’ Cup Turf-Gr.1

Fantasticat

1st Super Derby-Gr.2

Frost Giant

1st Suburban Handicap-Gr.1

Gallante

1st Sydney Cup-Gr.1

Heatseeker

1st Santa Anita H'cap-Gr.1

Helene Super Star

1st Champions & Chater Cup-Gr.1

Heritage Hall

1st Skip Away Handicap-Gr.3

Hindu Kush

1st Saval Beg Stakes-L.R.

Ivanovich Gorbatov

1st Triumph Hurdle-Gr.1

Johan Cruyff

1st Hong Kong Derby-Gr.1
1st Hong Kong Classic Trial-Gr.3

Johann Zoffany (Muir)

1st Adelaide Cup-Gr.2

Joshua Tree

1st Canadian International-Gr.1 (x2)
1st Qatar International Invitation Cup

Keats

1st Lexington Stakes-Gr.2
3rd New Orleans H’cap-Gr.2

King of Tara

2nd Hong Kong Gold Cup-Gr.1

La Vida Loca

1st Edgewood Stakes-L.R.
3rd San Clemente H’cap-Gr.2
3rd Regret Stakes-Gr.3

Laughing

1st Flower Bowl Invitational-Gr.1
1st Diana Stakes-Gr.1
1st Matchmaker Stakes-Gr.3

Line Rider

1st Harry Henson Stakes-L.R.

Master Of Hounds

1st Jebel Hatta-Gr.1

Mikhail Glinka

Dubai City Of Gold-Gr.2

Newfoundland

1st Skip Away Handicap-Gr.3
2nd Suburban Handicap-Gr.1
2nd Jockey Club Gold Cup-Gr.1

Noble Prince

1st Jewson Novices’ Chase-Gr.2, Cheltenham

Our Aristotle

1st Singapore New Year 2000-Gr.2

Our Falstaff

1st Singapore Derby-Gr.1

Point Piper

1st Longacres Mile H'cap-Gr.3

Proud Beauty

1st Trampoli Stakes-L.R.

Pure Champion (Steinbeck)

1st Windsor Park Plate-Gr.1
1st January Cup-Gr.3
1st Centenary Vase-Gr.3
2nd Hong Kong Gold Cup-Gr.1

Pyrus

1st Fort Marcy Handicap-Gr.3

Quest For Peace

1st Cumberland Lodge Stakes-Gr.3
1st Glorious Stakes-Gr.3

Renew

1st Godolphin Stakes-L.R.

River Dancer

1st Queen Elizabeth II Cup-Gr.1

Rostropovich

1st Saval Beg Stakes-L.R.

Seville

1st The Metropolitan-Gr.1
2nd Turnbull Stakes-Gr.1

Sligo Bay

1st Hollywood Turf Cup-Gr.1
1st Cinema Handicap-Gr.3
2nd Hollywood Derby-Gr.1

Snake Mountain

1st Stuyvesant Handicap-Gr.3
1st Aqueduct Handicap-Gr.3
1st Queen’s County Handicap-Gr.3

Stagelight

1st UAE 2000 Guineas-Gr.3

Sweet Orange (Warning Flag)

1st Hong Kong Classic Mile-Gr.1
2nd Hong Kong Classic Cup-Gr.1
3rd Queen Elizabeth II Cup-Gr.1

Tannery

1st E.P. Taylor Stakes-Gr.1
2nd New York Stakes-Gr.2

Thady Quill

1st Wicker Handicap-L.R

The Bogberry

1st Kilternan Stakes-Gr.3
3rd Prix Dollar-Gr.2

The Offer

1st Sydney Cup-Gr.1
1st Chairman’s H’cap-Gr.2
1st NE Manion Cup-Gr.3
1st Bendigo Cup-Gr.3

The United States

1st Rawson Stakes-Gr.1
1st Moonee Valley Gold Cup-Gr.2
1st Crystal Mile-Gr.2
2nd Queen Elizabeth Stakes-Gr.1
3rd Rawson Stakes-Gr.1

Tiger’s Eye

1st STC N.E. Manion Cup-Gr.3

Viscount Nelson

1st Al Fahidi Fort-Gr.2

Wiseman’s Ferry

1st Lone Star Derby-Gr.3
1st West Virginia Derby-Gr.3

Zentsov Street

1st In Excess Stakes-L.R.
3rd Hollywood Derby-Gr.1

Midas Touch

3rd Underwood Stakes-Gr.1
3rd Makybe Diva Stakes-Gr.

I'm Imposing

1st Summer Cup-Gr.3 (x2)
2nd Villiers Stakes-Gr.2
3rd A.D. Hollindale Stakes-Gr.2
3rd Doomben Cup-Gr.1

Assign

1st Herbert Power Stakes-Gr.2
1st Neville Sellwood Stakes-Gr.3

Francis Of Assisi

1st Bendigo Cup-Gr.3
1st Queen Elizabeth Stakes-Gr.3
Share this